Kdo s kým a o co... 28. 09. 2014 22:40

...a je to tady.. ..velké Finále bude opravdu velké i díky velké chybě Marka Střihavky... ... a půjde v něm o titul Mistra ČR 2014 RC rally elektro 1:10.

Myslím, že pro závěrečný rozhodující závod nemohla být vybrána lepší lokalita, než jedna z nejkrásnějších tratí v ČR, protože její rozlehlost a rozmanitost šotolinových povrchů a různých šířek tratí prověří každého účastníka po všech stránkách a dobrý výsledek nedá nikomu "zadarmo".

Ale pojďme se již věnovat šancím jednotlivých uchazečů nejenom na absolutní titul. Na ten již mohou dosáhnout je dva závodníci a těmi jsou Jan Šrámek a jeho týmový kolega Marek Střihavka. Marek Střihavka letos vyhrál první tři závody a proto má mírnou výhodu, ale jen za předpokladu, že dojede hned za Honzou a za předpokladu, že budou oba úspěšní a skončí na stupních vítězů (nebo Marek těsně pod nimi). Pokud by závod vyhrál Jan Šrámek a získal i maximum bodů za Powerstage, připíše si k současnému bodovému kontu 12 bodů a v tom případě, aby jej Marek alespoň dorovnal, musí si připsat 15 bodů (rovnost bodů zaručuje titul Markovi, protože vyhrál 3 závody) a na to mu třetí místo nestačí. Pokud by však vyhrál někdo jiný než Jan Šrámek a Honza byl druhý, připsal by si maximálně 2 body v případě vítězství v závěrečné Powerstage. V tom případě by Markovi stačilo i čtvrté místo a 5 bodů z Powerstage. Z výše uvedeného vyplývá, že o letošním Mistru ČR může rozhodnout až závěrečná Powerstage, protože při tak malém bodovém rozdílu mezi oběma závodníky může mít každý bod doslova cenu zlata. Pokud ani jeden nenavýší své bodové konto z předchozích závodů, bude Mistr ČR Jan Šrámek.

Třetí místo má již jisté loňský Mistr ČR Victor Trnka. Ani Jirka Hadrava se příliš o své čtvrté místo nemusí obávat, protože by mohl být předstižen jen pokud by někdo ze dvou soupeřů za ním zvítězil, což vzhledem k předchozím výsledkům je málo pravděpodobné. Naopak přímý souboj o páté místo svedou Petr Pavlát a Jan Brich, kteří po odečtu nejhoršího výsledku mají mezi sebou rozdíl jediný bod. Mezi sedmým Alešem Čejchanem a patnáctým Michalem Bouchnerem je tak malý bodový rozdíl, že po odečtu nejhoršího výsledku může být sedmý prakticky kdokoliv z těchto devíti závodníků takže i zde se dají očekávat velké souboje o každou desetinku.

V kategorii 1 je již rozhodnuto. Titul Mistra ČR obhájil Martin Čejchan před Tomášem Mudříkem a Františkem Čejchanem.
V kategorii 2 je již Victor Trnka Mistrem ČR. Titulem Vicemistra se bude letos pyšnit Marťa Korhelová.
V kategorii 3 si vzhledem k odlišnému bodování kategorií od celkového pořadí titul zajistil Marek Střihavka před Honzou Šrámkem. Třetí místo ještě nemá jisté Jirka Hadrava, který by při mimořádném výsledku Honzy Bricha (první nebo druhé místo) mohl klesnou v kategorii 3 až za něho na čtvrté místo.
V kategorii 4 obhájil titul Petr Pavlát před Martinem Mudříkem. Při předpokládané absenci Františka Doležala vybojuje třetí místo Petr Strahal.

I v týmech je již o titulu rozhodnuto, přestože se zde započítávají výsledky všech závodů. Po roční pauze titul vybojoval AMK Malá Skála (Šrámek, Pavlát, Střihavka). Situace na druhém až sedmém místě je však vyrovnaná a vzhledem k tomu, že nejúspěšnější tým si může připsat ještě 185 bodů, tak o dalších místech zatím není vůbec rozhodnuto.

Jak je z výše uvedeného zřejmé, nebude poslední závod sezóny 2014 vůbec nudný. Pokud neplánujete přímou účast na závodě, můžete alespoň napínavé souboje sledovat pomocí on-line výsledků a reportu z průběhu závodu a držet tak palce svým oblíbeným favoritům.